تبلیغات
منجی(عج) - کیفیت و نحوه خواندن نماز های نافله
 
 
تاریخ :  جمعه 9 مرداد 1394
نویسنده :  نویسنده سایت

http://avinar29.persiangig.com/image/RAHIANNN/sajade.jpg

آشنایی با نماز های مستحبی
نمازهای مستحبی زیاد است و آنها را نافله گویند و بین نمازهای مستحبی به خواندن نافله‌های شبانه روز بیشتر سفارش شده و آنها را در غیر روز جمعه سی و چهار ركعتند كه هشت ركعت آن نافله ظهر و هشت ركعت نافله عصر و چهار ركعت نافله مغرب و دو ركعت نافله عشا ویازده ركعت نافله شب و دو ركعت نافله صبح میباشد و چون دو ركعت نافله عشا را بنابر احتیاط واجب باید نشسته خواند ، یك ركعت حساب میشود . ولی در روز جمعه بر شانزده ركعت نافله ظهر و عصر ، چهار ركعت اضافه میشود .


کیفیت خواندن نافله ها در ادامه مطلب آمده است...
فلسفه نمازهای نافله چیست؟ و چگونه می توان از آن بهره برداری بالایی نمود؟

در روایات وارد گشته که نمازهای نافله مانند سدی هستند که از نمازهای واجب محافظت می کنند یا موجب جبران نقائص نماز می گردند.
امام سجاد(ع) فرمودند: «حق تعالی تدارک خواهد فرمود نقصان نمازهایتان را به نمازهای نافله» (منتهی الامال، تاریخ امام سجاد(ع«
البته برخی از نمازهای مستحبی اثرات مخصوص به خودی نیز دارند مانند نماز شب که خواص متعددی در روایات برای آن بیان شده مانند تقویت ایمان و انس به خداوند، زیادی روزی، زیبایی چهره و... .
یا نماز جعفر طیار که برای برآورده شدن حاجت یا رفع مشکل خوانده می شود یا نماز شکر که موجب ازدیاد نعمت می گردد و طریقه بهره برداری کامل از نوافل همان شیوه ای است که خود معصومین(ع) به نسبت به انجام نوافل دستور داده اند، یعنی به هیچ وجه کمترین تغییری در آن ایجاد نکنیم.
تمام نمازهاى یومیه براى خود نماز نافلهاى دارند كه به صورت دو ركعتى همانند نماز صبح خوانده مىشود .


نماز های نافله روزانه

نافله صبح: دو ركعت قبل از نماز صبح.
نافله ظهر : 4 تا دو ركعتى قبل از نماز ظهر.
نافله عصر: 4 تا دو ركعتى قبل از نماز عصر.
نافله مغرب: 2 تا دو ركعتى بعد از نماز مغرب.
نافله عشا: یك دو ركعتى به صورت نشسته.

 

نماز نافله شب
نماز شب 11ركعت است. که به صورت 5 تا دو رکعتی و 1 تا یک رکعتی خوانده می شود.

4تا دو ركعتى اوّل به نیّت نماز نافله شب.
1 دو ركعتى به نیّت نماز نافله شفع.
1 یك ركعتى به نیت نافله وتر.

 

کیفیت و نحوه خواندن نافله صبح
دو رکعت است که وقت آن از نصف شب به اندازه گذاشتن 11 رکعت نماز شب است تا نزدیکی طلوع آفتاب که سرخی آفتاب و حمره مشرقیه پدیدار گردد اما بهتر است بعد از فجر اول و قبل از نماز صبح خوانده شود و در رکعت اول آن بعد از حمد سوره قل یا ایها الکافرون و در رکعت دوم بعد از حمد سوره توحید خوانده شود.
بین نافله نماز صبح و نماز صبح بهتر است سه تا صلوات بفرستد
که هر کس چنین کند خداوند روی او ا از حرارت آتش جهنم نگه می دارد .
سپس سجده شکر کند و بعد از اذان و اقامه ، مشغول نماز صبح شود .
و بعد از نماز صبح هم اگر حوصله داشته باشید دعای عهد و زیارت آل یاسین و زیارت عاشورا و دعای صباح

کیفیت و نحوه خواندن نماز شب

نماز شب 11 رکعت است که می شود آن را به دو صورت خلاصه و آسان ، و یا مقداری مفصل تر و همراه با دعاهای ماثوره و قرائت قرآن خواند .


اما طریق آسان آن عبارت است از اینکه:

انسان حدود نیم ساعت به اذان صبح مانده از خواب بیدار شود و بعد از وضو ، چهار تا دو رکعتی عینا مثل نماز صبح به نیت نافله شب بخواند یعنی در هر رکعت بعد از حمد یک بار قل هو الله احد یا یکی از سوره های کوچک را بخواند . که در مجموع 8 رکعت می شود.
بعد دو رکعت به نیت نماز شفع بخواند که در رکعت اول بعد از حمد سوره قل اعوذ برب الناس و در رکعت دوم بعد از حمد سوره قل اعوذ برب الفلق را بخواند و نماز را تمام کند

بعدهم یک رکعت به نام نماز وتر است که بعد از حمد یک مرتبه قل هو الله احد یا بهتر است سه مرتبه قل هو الله احد و یک مرتبه قل اعوذ برب الفلق و یک مرتبه قل اعوذ برب الناس را بخواند و بعد قنوت بگیرد و 7 مرتبه بگوید :
((هذا مـَقامُ العائـِذِ بِکَ مِنَ الـنـّّار ))
و سپس با دست چپ قنوت بگیرد و به دست راست تسبیح بگیرد و 70 مرتبه بگوید :
(( استغفر الله ربی و اتوب الیه )) یا ((استغفر الله و اتوب الــیه ))
سپس 300 مرتبه بگویدالــعفو

که اگر یک تسبیح صد دانه به دست بگیرد و هر دانه تسبیح را سه بار بگوید الــعفــو با یک دور تسبیح 300 مرتبه الـعــفو تمام می شود و در مجموع 300 مرتبه الــعفــو را در 3
دقیقه می شود گفت .
بعد هم برای 40 نفر مومن دعا و استغفار کند مثلا بگوید اللهم اغفر ابی ، یا فارسی بگوید خدایا پدرم را بیامرز ، مادرم را بیامرز ، فلانی را بیامرز و ..... افراد زنده و مرده در اینجا فرقی ندارند ، برای زنده ها هم صحیح است استغفار کند و در پایان بگوید :

((رَبَّ اغفـِرلی و ارحَمنی و تــُب عَلی إنَکَ أنتَ التـٌٌوابُ الغَفــُورُ الـَّرحیم))


سپس به رکوع و سجده برود و نماز را تمام کند و بعد از آن تسبیح حضرت زهرا (ع) را انجام دهد. و همچین آیت الکرسی رو بخواند .
اگر انصاف به خرج دهیم باید حتما همه ما حداقل این روش آسان و راحت نماز شب را ترک نکنیم و خودمان را در زمره متهجدان و عابدان و نماز شب خوانان قرار بدهیم .
اما اگر ما تصمیم جدی بگیریم خداوند هم کمک خواهد کرد ، زیرا که خداوند نماز شب را خیلی دوست دارد و به دنبال بهانه است تا مسلملنان و خاصه شیعیان علی بن ابی طالب (ع) را به بهشت ببرد ، بیایید ما این بهانه را درست کنیم تا خداوند ما را در زمره نماز شب خوانان واقعی و عابدان و زاهدان و متهجدان حقیقی قرار دهد.

خوب هر مقدار که از وقت باقی مانده تا اذان صبح مشغول قرائت قرآن شود که ثواب زیادی دارد و خداوند متعال در سوره مزمل پیامبر (ص) را مکلف می کند که مشغول ترتیل قرآن شود که همان قرائت همراه با تامل و تفکر در آیات قرآن است که توضیح بیشترش در بخش نماز شب از دیدگاه قرآن آمده است .
همچنین خواندن مناجات خمس عشره بسیار ثواب دارد

فضیلت نماز شب
امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «نماز شب صورت را زیبا و خلق را نیكو و انسان را خوشبو می گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می كند، اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلا می دهد».

رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «نماز شب وسیله ای است برای خوشنودی خدا و دوستی ملائكه».

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «در خانه هایی كه نماز شب خوانده می شود و قرآن تلاوت می گردد، آن خانه ها نزد آسمانیان هم چون ستاره درخشانند».

 

سوالات متداول نماز نافله


سؤال: كیفیت خواندن نافله هاى نشسته را بیان فرمایید؟ (نحوه نشستن، خم شدن در ركوع و…)
جواب: كیفیت نشستن درنافله ها همان هیئت نشستن در تشهد نماز است، و مقدار خم شدن در ركوع به مقدار معمول و میسور برای شخص نشسته است، و كمتر از آن هم ولو با اشاره چه بسا مانعی نداشته باشد.

سؤال: آیا كیفیت نمازهاى نافله با نمازهاى واجب فرقى دارد؟ (در مورد افتتاحیات، قرائت، كیفیت ركوع و سجود، نشستن و اختتامیات)
جواب: نحوه انجام اجزاء نماز در فریضه و نافله یكسان است، و آداب و اذكار وارده در باب فرائض؛ رعایت آن در نوافل مستحبى مانعى ندارد، هر چند بنای شرع در نوافل ترخیص و تخفیف است، و این به جهت حفظ نشاط بندگان در عبادت و عدم ملالت نفس ایشان از طاعت می باشد.

سؤال: اگر انسان در محیط كار بود یا جائی كه دائماً سر و كار با افراد دارد، و وقت نماز شد خصوصاً نماز ظهر و به جهت فضیلت مخفی اقامه شدن نوافل از یك طرف، و همچنین اینكه دیگران توجه پیدا مى كنند و در چشم دیگران مى افتد: الف) چگونه عمل نماید كه از نوافل محروم نشود و در چشم دیگران هم نیفتد؟ (حتى اگر تلاش بشود به جهت مخفی بودن آن ولى به هر حال برای دیگران آشكار مى شود). ب) آیا در چنین شرایطى مى توان نوافل را قبل از اذان ظهر خواند؟
جواب: مى تواند نوافل ظهر را در اوّل اذان در فرصت تجمع مأمومین برای نماز، و هنگام اداء نماز ظهر (دیگران به جماعت) بطور فرادى ولى همراه جمع خوانده، و نماز ظهر فریضه خود را همراه با نماز عصر ایشان كه متوالیاً مى خوانند بجای آورد. و ملاحظه خلق، در عدم تزاحم با رعایت حق خالق جایز است، و الا در تزاحم؛ مراعات و ملاحظه مخلوق شرك است. البته در صورت اضطرار نوافل را قبل از ظهر مى تواند بخواند، ولى نه بطور مستمر، كه مرجوح است.

سؤال: اگر فرایضی بر عهده انسان باشد مثل نماز پدر بر گردن پسر و یا واجبات فوت شده، و انسان بخواهد آنها را ادا كند آیا بهتر است نوافل را بجا آورد و یا اینكه ابتدا باید تمام نمازهای واجب را بجا آورد؟
جواب: وجود نماز واجب به ذمّه شخص؛ مانع از انجام نوافل نیست، ولى اگر اتیان نوافل مانع از توفیق به قضای واجبات مى گردد؛ قضای واجب را مقدم دارد، ولى این شامل اقلّ صلاة اللیل یعنى نماز شفع و وتر نمى گردد، پس این را ترك ننماید ولو به قصد قضای واجب.

سؤال: در مسافرتهائی كه با اتوبوس انجام مى گیرد و انسان برای نماز صبح در بین راه مى باشد با توجه به اینكه رانندگان عموماً مدتى بعد از اذان صبح یا نزدیك طلوع آفتاب برای نماز صبح توقف مى نمایند تكلیف برای انجام اقلّ صلاة اللیل (نماز شفع و وتر) چیست؟
جواب: در صورت خوف ذهاب وقت، می تواند در حال سوار بودن (بقدر ممكن) نوافل لیل و شفع و وتر را انجام دهد.

سؤال: شخصی كه مقید به خواندن نوافل است در هنگامی كه مثلاً نافله ظهر مى خواند بین خواندن نافله، وقت نماز ظهر داخل مى شود آیا مى تواند ادامه نافله را بعد از اداء نماز ظهر بخواند؟ البته بغیر از نافله عشاء كه بعد از اداء نماز مى باشد حكم بقیه نمازها (صبح و عصر و مغرب) را بیان بفرمایید.
جواب: نافله را ادامه دهد تا تمام شود، و سپس فریضه را بجای آورد، مگر بجهت درك جماعت مؤمن عارف كه بقیه نافله را پس از فریضه به جماعت، تمام مى كند.

سؤال: در نماز مستحبّى ، ثواب ایستاده با نشسته فرقی دارد یا خیر؟
جواب: ایستاده افضل است.

سؤال: آیا نماز غفیله را مى توان بجاى دو ركعت از نافله هاى مغرب خواند؟
جواب:مى توان دو ركعت از نافله مغرب را به صورت نماز غفیله بجا آورد.

سؤال: در نمازهاى نوافل وزیارت و نماز واجب یومیّه آیا میتوان به گفتن صرف تكبیرات افتتاحیه بدون خواندن دعاهاى پس از آن جهت درك فضیلت آن اقدام كرد؟
جواب:مانعى ندارد.

سؤال: در نماز شفع و وتر آیا باید كیفیّت خاصّى لحاظ شود یا اینكه به همان صورت نمازهاى یومیّه كفایت مى كند؟
جواب:مانند نمازهای یومیه بوده الا اینكه نافله شفع دو ركعت و جدای از نافله یك ركعتی وتر می باشد، وتفصیل آداب آن در كتب ادعیه و اعمال از حدیث شریف مفصّلاً نقل شده است. ا

سؤال: در بعض نمازهاى وارده در أیّام و لیالى خاصّ سور خاصّى براى قرائت بعد از حمد مشخّص شده وگاهى باید مكرّر خوانده شوند آیا مى توان این نمازها را نیز بصورت نمازهاى معمولى خواند؟
جواب:چه بسا مانعى ندارد ولى آثار مخصوصه آن مرهون كیفیّت مخصوصه آن همراه با قبول مولا مى باشد.

سؤال: نافله جمعه: چهار ركعت دیگر اضافه دارد در وقت ظهر، اما دقیقاً كی و چه وقتی خوانده می شود؟ چون وقت نماز ظهر روز جمعه تنگـ است؟
جواب: نوافل روز جمعه كه بجای نافله ظهر و عصر روزهای دیگر است؛ مجموعا بیست ركعت بوده كه: شش ركعت آن در اول روز پس از طلوع آفتاب، و شش ركعت آن در هنگام ضحى كه میانه طلوع و زوال آفتاب است، و در هشت ركعت بقیه اختیار دارد كه: دو ركعت پس از زوال و قبل از فریضه ظهر یا جمعه، و شش ركعت پس از آن بجاى آورد؛ یا اینكه شش ركعت پیش از زوال و دو ركعت پس از زوال و قبل از فریضه بجاى آورد؛ البته روش أوّل أولى است.

سؤال: آیا نماز مستحبّى كه داراى كیفیّت خاصّى است (مانند نماز غفیله) را مى توان بجاى نافله هاى یومیه خواند؟
جواب: هركدام جاى خود را دارند، ولى می توان نافله را به صورت نماز غفیله و مانند آن بجاى آورد.

سؤال: آیا میتوان یك نماز مستحبى را براى چند نیّت مختلف خواند؟
جواب: خواندن یك نماز به نیابت استحبابی از چند نفر مانعى ندارد، ولى خواندن یك نماز به جاى چند عنوان نماز درست نیست، اما اگر نماز نافله یومیه را در وقتی كه نماز مستحبی مخصوصی وارد شده به این صورت بخواند اشكالی نداشته و ضمن توفیق ادای نافله به ثواب آن نماز مخصوص نیز نائل شده است، مانند اینكه نافله مغرب را بعد از نماز فریضه مغرب به نیت ادای نافله به صورت نماز غفیله بخواند.

سؤال:آیا در نوافل باید افتتاحیه و سلام نماز به صورت كامل خوانده شود؟
جواب:وقتی در مورد فرایض یومیه؛ موارد مزبور به نحو استحباب و تأكید وارد شده باشد، دیگر در نوافل به نحو فرض نمی باشد.س 105_ تعداد نمازهای مستحب چه قدر است و به آنها چه می گویند؟

ج_ نمازهای مستحب بسیار است و آنها را «نافله» می گویند.

س 106_ برخواندن كلام «نافله» را سفارش شده است؟

ج_ بر خواندن نافله های شبانه روز بیشتر سفارش شده است.

س 107_ نافله های شبانه روز چند ركعت است؟

ج_ در غیر روز جمعه سی و چهار ركعت می باشند.

س 108_ ظهر و عصر چند ركعت نافله دارند؟

ج_ هشت ركعت نافله ظهر و هشت ركعت نافله عصر.

س 109_ نافله های مغرب و عشاء چند ركعت است؟

ج_ چهار ركعت نافله مغرب، دو ركعت نافله عشاء.

س 110_ نافله شب و صبح چند ركعت است؟

ج_ یازده ركعت نافله شب و دو ركعت نافله صبح.

س 111_ دو ركعت نافله عشا كه نشسته خوانده می شود، چند ركعت محسوب می شود؟

ج_ یك ركعت حساب می شود.

س 112_ در روز جمعه چند ركعت نافله وجود دارد؟

ج_ در روز جمعه بر شانزده ركعت نافله ظهر و عصر، چهار ركعت اضافه می گردد.

س 113_ نافله ها چگونه خوانده می شود؟

ج_ تمام نافله ها دو ركعت دو ركعت، خوانده می شود، مانند نماز صبح.

س 114_ یازده ركعت نافله شب را چگونه و با چه نیتی باید خواند؟

ج_ هشت ركعت آن باید به نیت نافله شب، دو ركعت آن به نیت «نماز شفع» و یك ركعت آن به نیت «نماز وتر» خوانده شود.

س 115_ آیا می توان نمازهای نافله را نشسته خواند؟

ج_ نمازهای نافله را نشسته می توان خواند.

س 116_ در صورتی كه نماز نافله را نشسته بخوانند، تعداد ركعات را چگونه حساب نمایند؟

ج_ بهتر است دو ركعت نماز نافله نشسته را یك ركعت حساب كند.مثلاًًًً كسی كه می خواهد نافله ظهر را كه هشت ركعت است نشسته بخواند، بهتر است شانزده ركعت بخواند و اگر می خواهد نماز وتر را نشسته بخواند، دو نماز یك ركعتی به صورت نشسته بخواند.

س 117_ چه نافله هایی در سفر ساقط می شوند؟

ج_ نافله ظهر و عصر در سفر، ساقط می شود. اما نافله عشاء اگر به رجای مطلوبیت بخواند، مانعی ندارد.


..................................................

منبع : http://www.samtekhoda.ir
:: مرتبط با: سبک زندگی اسلامی , نماز و سؤالات مربوطه , اخلاق اسلامی , اعمال ماه ها , نوجوان , جوان ,
:: برچسب‌ها: نمازهای مستحبی , نافاه ها , کیفیت نماز شب ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
باسلام
وبلاگ منجی عج قصد دارد که بصورت اجمالی، مختصری از مباحث گوناگون فرهنگی( مهدویت ، شهادت و رهنمود های رهبری را در عرصه فرهنگ و تهاجم فرهنگی )به آرایش در آورد ودر کنار آن از مباحث و موضوعات مختلف و متنوع دیگر نیز استفاده کند.
  :: مدیر وب سایت : ژنرال
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


خطاطی نستعلیق آنلاین